5 najnowszych trendów w animacji
Technologia w filmach animowanych stale się rozwija i ewoluuje. Granice między obrazem rzeczywistym, a tym wykreowanym komputerowo, coraz bardziej się zacierają. Media wzajemnie korelują, a artyści wzajemnie prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych zastosowań i sztuczek. Na dzień dzisiejszy można wyróżnić pięć głównych trendów, wpływających na kształt realizacji animowanych:
Mieszanie stylów
Omówmy ten trend na przykładzie produkcji Pixara pt. „Wielka Szóstka”. Animacja łączy zachodnią i wschodnią stylistykę. Film oparty na komiksie Marvela opowiada o przygodach japońskiej drużyny superbohaterów. Wzajemne przenikanie kultur jest coraz bardziej powszechne i z pewnością przełamuje pewne konwencje, szablony w obrazie.
Non-Photorealistic Rendering (NPR)
Coraz większe eksperymenty z obrazem przekładają się na stopniowe odchodzenie od dążenia do realizmu. Artyści 3d kłaniają się ku tradycyjnym technikom, naśladując np. ręcznie malowane ilustracje. Animacje zyskują większą ekspresję i przełamują sztywną manierę komputerową. Świetnym przykładem animacji NPR jest film Wall and Chains.
CG – generated stop motion
Technika poklatkowa zapoczątkowała film animowany i przez lata przybierała różne formy. Dziś po komputerowej rewolucji, widać powrót do klasycznej animacji. Animatorzy łączą obraz rzeczywisty z komputerową postprodukcją, uzyskując dzięki temu niepowtarzalny klimat. Doskonale wykorzystane jest to filmie „The Boxtrolls”.
Użycie drukarki 3d
Praktycznie z miesiąca na miesiąc coraz to nowe osoby działające w najróżniejszych branżach odkrywają nowe obszary wykorzystania druku 3D. Po tym jak ta technologia została odbita przez hakerów, makerów, domorosłych konstruktorów i hobbystów z rąk wąskiej grupy specjalistów zajmujących się szybkim prototypowaniem, temat trafił w ręce architektów, projektantów mody, a nawet cukierników i kucharzy! Rzecz jasna kolejną grupą odkrywającą zalety technologii druku 3D są animatorzy filmów poklatkowych. Choć kwestia opłacalności drukowania poszczególnych kadrów danej sceny w stosunku do tradycyjnego animowania postaci jest dość dyskusyjna, o tyle efekt końcowy może być piorunujący!
Materiały organiczne
Artyści animatorzy próbują stworzyć złudzenie rzeczywistych organicznych przedmiotów. Poprzez nakładanie faktur i doskonalenie płynności ruchu, animacje nabierają cech żywych obiektów.