Dobry storyboard – Dobra animacja
Animacja jest dla storyboardzisty najbardziej wymagającą dziedziną pod względem szczegółowości rysunków i jakości ich wykonania, wiąże się też z dużymi kosztami nakładami pracy. Storyboard stanowi bowiem główny środek komunikacji między twórcami animacji i podczas całego procesu produkcji wielokrotnie wędruje od studia do studia, od kraju do kraju.
Oto klasyczny szablon storyboardu:
Zaznacza się w nim miejsce na rysunki kadrów, tekst, tłumaczenie, uwagi i odnośniki (numer miejsca, numer bohatera,rodzaj efektu specjalnego itd.) i w końcu miejsce na czas trwania sekwencji.
Jeśli chcesz zostać profesjonalnym storyboardzistą,
musisz posiąść zdolność szybkiego i precyzyjnego rysowania. Dodatkowo musisz posiadać wiedzę filmową oraz umiejętność organizacji pracy i czasu oraz umiejętność pracy w zespole. Oto najważniejsze wyróżniki dobrego storyboardzisty:
Umiejętność rysowania
Musisz doskonale znać anatomię ciała i zasady perspektywy. W pracy szkicuje się z pamięci ale również wzoruje się na dostarczonych materiałach. Potrzebna ci będzie umiejętność tworzenia rysunków realistycznych do storyboardów do filmów, a w wypadku animacji – odtwarzania wcześniej zaprojektowanego bohatera i scenografii.
Szybkość
Jak w życiu liczy się nie tylko jakość, ale i ilość. Już dawno temu zespół Depeche Mode śpiewał w swoim hicie „Everything counts in large amounts”. Będziesz pracować w stresie pod presją czasu, dlatego tempo ma ogromne znaczenie. Dobry storyboardzista potrafi równie szybko uchwycić i naszkicować pomysł bezpośrednio podczas spotkania, jak pracować wydajnie w studio.
Wiedza filmowa
Dobrze znać historię kina i animacji, ponieważ twoi współpracownicy będą bez przerwy odwoływać się do najróżniejszych filmów przy omawianiu stylu, tempa, kolorystyki i sposobu kadrowania. Powinieneś wiedzieć o czym mówią. Oglądaj filmy, żyj animacjami i bądź na bieżąco. W rozmowach najczęściej przytacza się klasykę kina i najnowsze hity.
Organizacja pracy
Zadbaj o organizację swojego miejsca pracy i czasu. Nikt oprócz ciebie samego nie dopilnuje, czy skończyłeś je w terminie (no chyba że twój szef). Prawdopodobnie będziesz wykonywać kilka projektów jednocześnie, troszcząc się zarówno o aspekt kreatywny. Dobra organizacja jest naprawdę konieczna, aby stworzyć coś ładnego 🙂
Umiejętność pracy w zespole
Storybordzista zatrudniony jest często jako pomocna dłoń. Intensywność uczestnictwa w procesie kreatywnym może być różna w zależności od zlecenia, struktury organizacyjnej studia etc. Jednakże w wielu przypadkach twoim zadaniem będzie zilustrowanie pomysłów osób trzecich. Musisz zaakceptować taką kolej rzeczy i dostosować się do wyznaczonych terminów. Praca zespołowa to podstawa.
Na deser animacja zrealizowana na podstawie zaprezentowanego wyżej storyboardu: